neděle 18. listopadu 2012

Jednostranný pohled na svět v podzimu devatenáctiletýma očima


Jsem ročník 1993. Splachovací záchod, baterie, žárovky, auta, tramvaje, bicykly, ústřední topení, teplou sprchu nejméně jednou denně, jemný, hebký toaletní papír, ledničku, hypermarkety,  to všechno pokládám za věci samozřejmé a na světě jsou podle mého názoru od pradávna. (Pro neinformované: pradávno pro mne začíná velkým třeskem a končí mým narozením) O mobilech přeci jen uvažuji jako o výdobytku týkajícího se posledních pár let stejně jako o iphonech, noteboocích a čtečkách. Nad nimi zůstává rozum stát a člověk nevyjde z údivu. A však jsou tu i ty věci prehistorické, dávné a pradávné, nad jejichž existencí už jen málokdy polemizuji. Letošní podzim mi ale nasadil ohromného brouka do hlavy.
Seděla jsem zrovna u snídaně, dost spěchala do školy a tak jsem měla čas lelkovat a dívat se z okna na podzimní scenérie sklizených družstevních polí a nových sloupů vysokého napětí za našim domem. Vždycky se těším na vlaštovky, jak budou jedna vedle druhé sedět na drátech zrovna tak jako teď a budou plánovat dlouhou cestu na jih a přitom budou vypadat jako zápis v notovém sešitě. Typický leckdy v literatuře zmiňovaný obraz podzimu. Líbezný a lyrický. V té chvíli však napadený otázkou týkající se historie oněch obrovských sloupů a vlaštovek, jimž sloupy poskytují náramný rozhled po krajině: Kde sedávaly v dobách, kdy ještě v domácnostech a v celých obcích večer panovala opravdová tma,  kdy neexistovaly továrny plné strojů, kdy slovo elektřina ještě neexistovalo? Byly vůbec vlaštovky? Neobjevily se na světě až poté, co spatřily světlo světa sloupy vysokého napětí? Či sedávaly na prádelních šňůrách a více trénovaly svého pamatováka, jestli si vůbec pamatují cestu na jih? Nebo plánovaly v korunách stromů? A odlétaly vůbec? A byl teda podzim? A zima? Nebo to bylo ještě úplně jinak?
            Bohužel jsem jen mladé děvče neznající minulost, tu minulost mně vzdálenou podobně jako onen Velký třesk. Odpověď tudíž neznám. A však došla jsem k závěru, že až dnes, když máme elektřinu, můžeme být svědky těch poetických obrazů podzimu s vlaštovkami. Lidé dřív museli mít smutný život. My máme možnost celé dny hledět na televizi plnou seriálů o opravdovém životě, chodit spávat, když slepice vstávají, skládat nádhernou elektronickou hudbu, hrát na elektrické kytary, piana, kterým se ty obyčejné nevyrovnají, strávit svůj drahocenný život v realitě utvořené v našich počítačích, sociálních sítích, dotykových mobilech ... Sloupy elektrického napětí nám daly tolik, že už si ani těch vlaštovek venku nemáme čas všimnout.